EASS Awards 2012

Hannah Beasley, Wrapped Around My Head, 2012, oil on canvas, 75 x 75 cm Photographer: Neal McCracken,
Hannah Beasley, Wrapped Around My Head, 2012, oil on canvas, 75 x 75 cm Photographer: Neal McCracken,
Tuesday 4 December 2012

Scholarships

Peter and Lena Karmel Anniversary Award

  • Hannah Beasely

Embassy of Spain Torres Scholarship 

  • Thomas Farrell

John and Elizabeth Baker Honours Scholarship for Sculpture

  • Anthea Parsons

Bursaries, Memberships, Subscriptions & Material Awards

ANU Research School of Pacific and Asian Studies Award

  • Shaun Hayes

Art Monthly Australia Subscription Award 

  • Amy Louise Hick
  • Hardy Lohse

Australian Wood Review Subscription Award

  • Harrison Tucker

Australian Decorative and Fine Arts Society Award

  • Emilie Patteson
  • Haeli Van Veen

Paul Ross Bambury Award

  • Eadie Newman

Clayworks Materials Award

  • Jo Victoria

Ceramics Art & Perception Subscription no

  • Amy Louise Hick

Ceramics Technical Subscription Award

  • Elizabeth Crowe

Eckersley's Art & Craft Materials Award

  • Aika O'Toole

Fyre Gallery Work in Progress Materials Award

  • Kate Smith

NAVA Ignition Prize for Professional Practice

  • Jemima Parker

Spinners and Weavers Membership Award

  • Adele Rae Cameron
  • Skye Yoshizawa

Thor’s Hammer Materials Award

  • Mathew Taylor

Walker Ceramics Materials Award

  • Shaune Hayes

Acquisitions

As part of the EASS program, there were a number of works of art purchased by Patrons for private or corporate collections. The following students have all had their art work acquired:

Lisa  Baier, Rowena Boyd, Adele Rae Cameron, Katherine  Fane, Thomas  Farrell, Amiee  Fiztgerald, Roger  Jillard, Chelsea  Kalogiannidis, Carmen  Lam, Janet  Long ,Nancye  Marrington, Yasmin  Masri, Kate  Nixon, Aiker  O'Toole , Nellie  Peoples, Timothy  Phillips, Julie  Spence, Julia  Thwaites

Residencies & Exhibition Awards

ACT Legislative Assembly Prize

  • Elana Geddes
  • Sara Helsing

Alliance Française de Canberra Exhibition Award

  • Rowena Boyd
  • Timothy Phillips
  • Julie Spencer
  • Julia Thwaites

Ampersand Duck Broadside Residency 

  • Eadie Newman
  • Martyn James

ANCA Exhibition Award

  • Haeli Van Veen

Bega Valley Regional Gallery Exhibition Award

  • Erica Wrigley

Belconnen Arts Centre Exhibition Award 

  • Roger Jillard
  • Jemima Parker

Belconnen Community Centre Gallery@BCS Exhibition Award

  • Gavin Jackson
  • Hardy Lohse
  • Kate Smith
  • Thea Van Veen
  • Charles White

Boronia Award for Excellence in Furniture Major 2

  • Chelsea Lemon

Boronia Award for Excellence in Glass

  • Kate Nixon

Canberra Contemporary Art Space Studio Residence Program Award

  • Heather Brenchly
  • Martyn James
  • Alex Lewis
  • Jemima Parker
  • Timothy Phillips

Canberra Eye Hospital Exhibition Opportunity Award

  • Rowena Boyd
  • Marissa Lico
  • Kate Smith
  • Adam Kinninmont

Canberra Glassworks Residency Award

  • Emilie Patteson

Canberra Grammar School Residency Award 

  • Gillian Lumsden
  • Aika O'Toole
  • Timothy Phillips
  • Haeli Van Veen

Canberra Potters Society Residency Award

  • Amy Hick

Canberra Potters Society Joint exhibition Award

  • Elizabeth Crowe
  • Shaune Hayes
  • Amy Hick
  • Zoe Slee

CMAG Showcase Exhibition Award

  • Hardy Lohse

Craft ACT: Craft and Design Centre Exhibition Award

  • Amy Hick
  • Andrew Watts
  • Carmen Lam
  • Emilie Patteson

Jas Hugonnet Gallery exhibition award

  • Jacob Potter

M16 Exhibition Residency and Exhibition Award

  • Dominic Aldis

Megalo Print Studio & Gallery Studio Residency Award

  • Alex Lewis
  • Martyn James
  • Rebecca Stapledon

Muringo Residency & Electric Wall Award

  • Zoya Gordoroja-Prieckaerts

National Film and Sound Archive Professional Mentorship Award 

  • Caitlin Welch

PhotoAccess  Exhibition Award

  • Caitlin Welch

PhotoAccess Residency and Exhibition Award

  • Aimee Fitzgerald
  • Charles White

Strathnairn Arts Association Artist in Residence Award 

  • Janet Long

Strathnairn Arts Association Exhibition Award 

  • Marg Alexandra
  • Elizabeth Crowe
  • Sara Helsing
  • Amanda Herzman
  • Timothy Phillips
  • Jo Victoria

Strathnairn Arts Association Woolshed Exhibition Award 

  • Sabrina Baker
  • Roger Jillard
  • Maria Kunz
  • Janet Long
  • Stephanie Mangos
  • Haeli Van Veen

Sturt: Australian Contemporary Craft and Design Artist in Residence Award

  • Haeli Van Veen

The Front Gallery Exhibition Award 

  • Sacha Jeffery

Tuggeranong Art Centre Artist in Residence Award

  •  Adele Rae Cameron

Updated:  7 December 2012/Responsible Officer:  Head of School/Page Contact:  CASS Marketing & Communications